DEKORASYON

Yaşanabilir konforlu mekanların sırrı

İnsanlığın bilinen en eski inşaat malzemelerinden olan alçı, sürdürülebilirlik özelliğinin yanı sıra iç mekanlarda kullanıldığında, yapısında bulunan sağlık ve çevresel özellikleri sayesinde dengeli ve rahat ortamlar sağlıyor.

Alçı sıvalar ise her alt zemin için ideal, kendini kanıtlamış bir iç cephe yapı malzemesi olarak kullanılıyor. Alçının bu doğal özelliklerinden yola çıkarak üretimlerini yapan Knauf, Rosenheim Yapı Biyolojisi Enstitüsü tarafından araştırılarak sağlık ve çevre özellikleri açısından onaylanan alçı sıvalarıyla sıcak ve rahat ortamlar yaratmayı mümkün kılıyor.

İlk alçı katmanlarının, 100 ilâ 200 milyon yıl önce yer kabuğunun sığ havzalarında deniz suyunun buharlaşması sonucu oluştuğu biliniyor. Milattan 7000 yıl önce dahi yaygın bir inşaat malzemesi olan alçı, bugünkü Batı Şeria’da yer alan antik Eriha kentinin kulelerinin yapımında da kullanılmış. Bir başka deyişle alçı, insanlıktan önce de var olan doğal bir ürün.

Alçıdan üretilen alçı sıvalar ise bugünün modern, rahat, konforlu yapılarının vazgeçilmez inşaat malzemesi olarak kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı